Wystawa Belarus Press Photo 2014

Zapraszamy na wystawę białoruskiej fotografii prasowej BELARUS PRESS PHOTO 2014!

Białoruscy fotoreporterzy są podglądaczami, dokumentującymi życie współczesnej Białorusi. Konkurs fotografii prasowej Belarus Press Photo 2014 pozwala zajrzeć w białoruską rzeczywistość przez dziurkę od klucza i przekonać się, że stereotypowa opinia: „tam się nic nie dzieje” nie ma nic wspólnego z prawdą. Kadry z życia codziennego i ważnych dla społeczeństwa wydarzeń odsłaniają dynamiczny i wielowymiarowy portret tego kraju i jego mieszkańców.

Belarus Press Photo to otwarty niezależny konkurs fotografii prasowej na Białorusi. Zdjęcia nominowane są w kilku kategoriach, wzorowanych na konkursie World Press Photo (zdarzenia, życie codzienne, tradycje, sztuka i rozrywka, przyroda, portret, fotografia mobilna, sport). Konkurs jest organizowany od 2009 roku przez białoruskich fotoreporterów przy wsparciu portalu fotograficznego ZNYATA. W ciągu czterech lat stał się znaczącym wydarzeniem w branży mediów i środowisku fotografików na Białorusi.

W składzie jury V edycji konkursu znaleźli się: Wasilij Fiedosienko (Reuters, Białoruś), Maarten Koets (zastępca dyrektora konkursu World Press Photo, Holandia), Jonas Staselis (Klub Fotografii Prasowej, Litwa), Paul Hansen (laureat World Press Photo 2013, Szwecja) Donald Weber (VII Photo Agency, Kanada), Aleksandr Ziemlaniczenko (Associated Press, Rosja), Rafal Milach (Sputnik Photos, Polska).

Do udziału w konkursie dopuszczeni są zarówno dziennikarze profesjonalni, jak i fotoreporterzy poruszający w swoich pracach tematy społeczne. W 2014 roku po raz pierwszy w historii konkursu nie przyznano grand prix, choć konkurencja była spora – 93 uczestników nadesłało ponad 2000 prac. Wśród laureatów znaleźli się fotograficy z 11 miast Białorusi (Mińska, Grodna, Dzierżyńska, Krewa, Baranowicz, Żodina, Stołbców, Witebska, Brześcia, Baranowicz i Słucka), pracujący zarówno dla mediów państwowych, jak i niezależnych.

Wystawa: 25 marca – 01 kwietnia 2015; wernisaż: 25 marca godz. 19:00

Miejsce: Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6, Warszawa

Organizator: Inicjatywa Wolna Białoruś we współpracy z Belarus Press Photo i Towarzystwem Białoruskim w Krakowie

Partnerzy: Klub Inteligencji Katolickiej, Białoruski Dom w Warszawie, Fundacja Europejska Białoruś, Ruch Solidarności "Razem"

Patronat medialny: Belsat TV

Share this post

Co słychać

Kończy się pewien etap w historii stowarzyszenia Wolna Białoruś. Przenieśliśmy się do nowej siedziby, większej, przystosowanej do przyjmowania szerszej grupy odbiorców – lokal znajduje się na parterze, ma podjazdy i jest dzięki temu przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi oraz osób starszych. Zobacz nowy adres naszej siedziby.