Prezentacja książki "Nowa dramaturgia białoruska”

Serdecznie zapraszamy na prezentację książki "Nowa dramaturgia białoruska” tom 2 i 3 oraz spotkanie z autorem dr hab. Andriejem Moskwinem.

Dr hab. Andriej Moskwin (Uniwersytet Warszawski) od lat zajmuje się teatrem na Białorusi. Jest slawistą, wykładowcą kultury i sztuki, języka białoruskiego oraz historii dramaturgii i teatru wschodniosłowiańskiego. Jedna z jego ostatnich prac to zbiór i tłumaczenie na język polski dzieł młodych dramaturgów białoruskich - „Życie w pułapce” i „Młodzi gniewni”. Dzięki antologii można przekonać się o tym, czym żyją i co tworzą młodzi autorzy z Białorusi, ale również odnaleźć białoruską (a może jeszcze sowiecką albo nawet rosyjską) rzeczywistość, odkryć wpływy kulturowe, poczuć klimat tego kraju i zrozumieć problemy białoruskiego społeczeństwa.

Jak podkreśla sam autor, liczący na wystawienie przetłumaczonych sztuk na deskach polskich teatrów, publikacja ma przybliżyć białoruską dramaturgię polskim badaczom, studentom i osobom interesującymi się kulturą.

Podczas rozmowy z dr hab. Andriejem Moskwinem, postaramy się odpowiedzieć na pytania: jaki jest stan białoruskiej dramaturgii, czy rozwija się ona poza granicami swojego kraju i jak jest tam odbierana. Dowiemy się, czy można stworzyć niezależny teatr na Białorusi i czy sztuka może pozostać apolityczna.

Po dyskusji młodzi aktorzy zaprezentują fragmenty sztuk scenicznych z publikacji. Fragment sztuki Maksima DOŚKO "Współczucie" przeczyta Reda Haddad.

Podczas spotkania książki będą dostępne w promocyjnej cenie.

Share this post

Co słychać

Kończy się pewien etap w historii stowarzyszenia Wolna Białoruś. Przenieśliśmy się do nowej siedziby, większej, przystosowanej do przyjmowania szerszej grupy odbiorców – lokal znajduje się na parterze, ma podjazdy i jest dzięki temu przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi oraz osób starszych. Zobacz nowy adres naszej siedziby.