Plakat koncertu

„Wolność bez granic” - pod takim hasłem w Warszawie odbędzie się dziewiąta edycja koncertu ,,Solidarni z Białorusią”. W tym roku impreza wyjątkowo nie odbędzie się na wiosnę, lecz 2 października, ze względu na zbliżające się wybory prezydenckie na Białorusi. Na scenie pod Pałacem Kultury i Nauki pojawią się znani artyści z Polski, Białorusi i Ukrainy, którzy grają na jednej scenie wyrażą solidarności ponad granicami.

Wokół koncertu w tym roku odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących – pokazów filmów, wystaw, spotkań i dyskusji, w których wezmą udział artyści, intelektualiści i działacze społeczni ze wszystkich wymienionych wcześniej krajów. Koncert „Solidarni z Białorusią” ma pełnić funkcję przestrzeni do dialogu i wzajemnego zrozumienia.Artyści


Ania Rusowicz

Przez wielu uważana za jedyną polską wokalistkę, śpiewającą obecnie prawdziwy big-bit. Mimo że otwarcie nawiązuje do muzyki rozrywkowej z lat 60-tych i 70-tych, to jej świeże podejście do tematu podbiło serca rzeszy fanów. Tuż po wydaniu pierwszej płyty - “Mój Big-Bit” - została nagrodzona czterema nagrodami polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk.


Enej

Enej to polski zespół rockowo-folkowy, założony w 2002 roku w Olsztynie, przez braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa. Grupa to mieszanka różnorodna kulturowo, co ma swe źródło w pochodzeniu członków zespołu – rodzina braci Sołoduchów ma korzenie ukraińskie. Na swoim koncie mają wiele nagród. Za płytę „Folkhorod” otrzymała podwójną Platynową Płytę.


Vopli Vidopliassowa

Legendarna ukraińska grupa, założona w 1984 roku, przeplatająca w swoich utworach rock z brzmieniami inspirowanymi muzyką ludową. Po trzech dekadach istnienia i wydaniu dziesięciu albumów zespół Vopli Vidoplassova cieszy się niesłabnącym uznaniem publiczności i uważa się go za najpopularniejszy ukraiński zespół na świecie.


Dzieciuki

Młody białoruski zespół założony w Grodnie w 2012 roku. Utwory z ich singla Haradzienski Harmidar i nazwanego tak samo debiutanckiego albumu zdobyły ogromną popularność w sieci i podbiły białoruską niezależną scenę muzyczną. Wyróżniające grupę oryginalne punkowo-folkowe brzmienie zyskało uznanie portalu Tuzin Hito?, który ogłosił Dzieciuki zespołem roku 2014.


Hańba!

Czterej muzycy z Krakowa już od 2 lat z bardzo dobrymi efektami eksperymentują z muzyką folkową i punkową. Tworzone przez nich teksty nawiązują do sytuacji społeczno-politycznej II RP, a ich uzupełnieniem jest muzyka wydobywana z banjo, akordeonu, klarnetu, grzebienia, bębna i tuby. Mimo krótkiego stażu zespół może się pochwalić Nagrodą im. Czesława Niemena.


Shuma

Białoruski projekt muzyczny łączący tradycyjne brzmienia z muzyką elektroniczną - wszystko po to, żeby wciągnąć słuchacza w bogactwo białoruskiej kultury. Za całokształt brzmienia tego eksperymentalnego, etno-elektronicznego projektu odpowiadają dwie wokalistki, basista oraz dwóch DJ-ów. Dwa miesiące temu SHUMA wydała swój debiutancki album "Žnivo".


Amplituda Śmielaści (support)Mapa wydarzeńWydarzenia Towarzyszące

Kiedy: 28 września 2015, 18:00
Gdzie: Pracownia Duży Pokój, Dom Białoruski w Warszawie
Wstęp: wolny

W poniedziałek 28 września o godzinie 18.00 odbędzie się potrójny wernisaż prac artystów z Polski i Białorusi pod hasłem „Wolności bez granic”. Mowa tu nie tylko o wolności rozumianej jako swobody obywatelskie, lecz także jako o wolności artysty do przekraczania ustalonych wcześniej granic.

Odmienna rzeczywistość twórcza sprawia, że zupełnie inne granice twórcze przekraczają w swoich pracach współczesne białoruskie artystki Volha Baburyna i Vola Kuźmicz, a zupełnie inne przekracza polska grupa „The Krasnals”. Granice tolerancji w Polsce i w Białorusi są zupełnie inne.

Mimo że wszystkie prace są polityczne – wyrażają zaangażowanie w to, co publiczne, temat polityczności jest podejmowany za każdym razem inaczej. Prace obu białoruskich artystek mogą się wydać łagodne, gdy zostaną zestawione z wyrazistymi pracami „The Krasnals”. Przejście od jednej ekspozycji do drugiej może wywołać skrajne emocje ze względu na różnice we wrażliwości twórczej, jaką prezentują artyści.

Wernisaż będzie podzielony na dwie części:

18:00 - Pracownia Duży Pokój (ul. Warecka 4/6, Warszawa, parter – wejście od ul. Kubusia Puchatka)
18:45 – Wspólne przejście do Domu Białoruskiego w Warszawie
19:00 – Dom Białoruski w Warszawie (ul. Wiejska 13 m.3, Warszawa)

Wystawa potrwa do 18 października.

The Krasnals (PL)

Grupa artystyczna powstała w marcu 2008 r. Jest jedną z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych grup artystycznych w Polsce. Jej członkowie pozostają anonimowi. Ich działania, oparte na prowokacji, są reakcją na aktualną sytuację społeczno-polityczną i wywołują skrajne oceny. W pracach pokazują zależności sztuki i ekonomii czy polityki, kontestują rynek sztuki, który kształtowany jest przez grupę niewielu osób, a sukces na nim może odnieść tylko ten artysta, który odpowiada kreowanym przez nich trendom i który ma odpowiednie znajomości.

Volha Baburyna (BY)

Volha Baburyna jest współczesną artystką ludową, która promuje wycinankę jako nowoczesny i dający niezależność twórczą rodzaj sztuki. Ograniczając formę wyrazu do papieru i nożyczek autorka stworzyła 30 prac przedstawiających 30 artykułów Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, tym samym podkreślając aktualność i uniwersalność przynależnych z natury praw do wolności, wyznania, poglądów politycznych, równości wobec prawa, wolności opinii i osiedlania się. Autorka przekazała swoje prace białoruskiemu Ośrodkowi Obrony Praw Człowieka „Viasna”.

Na wernisażu wystawy o pracach opowie Volha Baburyna i Alena Łapcionak (Viasna).

Vola Kuźmicz (BY)

Voli Kuźmicz zdobyła popularność, robiąc zdjęcia narysowanym przez siebie postaciom na tle Mińska. Połączenie rzeczywistości rysunkowej i realnej jest bardzo kontrastowe. Postaci o łagodnych kształtach nie pasują do szarej, otaczającej je przestrzeni. Bohater rysunkowy może z większą swobodą wyrażać pragnienie wolności niż stojący obok nich człowiek z krwi i kości. Idea projektu okazała się niezwykle nośna — spowodowała nadspodziewanie szeroki oddźwięk społeczny i medialny na Białorusi. Przez kilku lat idea zyskała naśladowców w innych krajach. Projekt otrzymał tysiące przychylnych recenzji i wiele nagród.

Organizatorzy:

 • Inicjatywa Wolna Białoruś
 • Dom Białoruski w Warszawie

Kiedy: 29 września 2015, 19:00
Gdzie: Kino Elektronik, ul. Generała Zajączka 7
Wstęp: wolny

Tłumienie opozycji, niszczenie niezależnych mediów, represje wobec opozycjonistów, samowola w sądach, brutalna milicja, kary śmierci — to w skrócie 20 lat reżimu Aleksandra Łukaszenki w Białorusi. Mało kto ma odwagę publicznie stawić opór dyktaturze. Jednym ze śmiałków jest Lavon Volski, lider punk-rockowej grupy Krambambula. Nie ma co liczyć na to, że jego zespół zagra w Białorusi oficjalny koncert.

Historia kultowej grupy muzycznej pokazuje niezłomność jej muzyków w walce o swobodę twórczą. Muzycy poświęcają komfort pokornego życia i decydują się na jawny opór. Ich indywidualne historie artystów przybliżają widzom białoruską rzeczywistość.

Film autorstwa Ingi Lizengevic zostanie pokazany w Polsce po raz pierwszy.

POKAZ JEST BEZPŁATNY

Kiedy: 30 września 2015, 19:00
Gdzie: Państwo Miasto, Ul. Generała Andresa 29
Wstęp: wolny

Filmy "Ochotnicy" i "Miłość po białorusku" opowiadają dwie zupełnie różne historie walki Białorusinów.

Pierwszy z nich opowiada mało znaną historię ludzi zaangażowanych w walkę na wschodzie Ukrainy. Po co i dlaczego walczą w formacji kojarzonej z nacjonalizmem ukraińskim? Jak wygląda jedyny w Europie front wojenny?

Drugi przypomina uwięzienie Źmiciera Daszkiewicza, które z uwagą śledził cały ruch prodemokratyczny w kraju i za granicą. Film Miłość po białorusku opowiada tę historię z perspektywy osobistego dramatu głównych bohaterów.

Oba filmy zostały wyprodukowane przez nadającą z Polski pierwszą niezależną telewizję na Białorusi Belsat TV.

Ochotnicy // reż. Antoś Ciależnikau

Ochotniczy ukraiński korpus „Prawego sektora” unikatowa militarna bojowa formacja na skalę Europy. Korpus powstał z inicjatywy społeczno-politycznego ruchu „Prawy sektor” pod koniec czerwca 2014 roku na Ukrainie. Zadaniem korpusu jest obrona jedności terytorialnej oraz niepodległości Ukrainy, a także powrót tymczasowo okupowanych terenów ukraińskich w skład państwa.

W kontrowersyjnym reportażu zobaczymy ochotników z pierwszej szturmowej kompanii 5 batalionu Prawego Sektora, która walczy w małej miejscowości Pieski 3 kilometry od Doniecka. Są to bardzo różnorodni ludzie. Wśród nich walczą także Białorusini, dla których jest to jedyny możliwy sposób oporu wobec Rosji.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=BXNAAgfUSKU

Miłość po białorusku // reż. Andrej Kuciła, Wiaczesław Rakicki

Film powstawał dwa lata w czasie, gdy jego główny bohater odbywał wyrok więzienia. Daszkiewicz trafił za kraty w przeddzień wyborów prezydenckich w grudniu 2010 roku i został skazany za rzekomy napad na przechodnia na dwa lata więzienia. Jego narzeczoną również aresztowano w czasie opozycyjnej powyborczej demonstracji 19 grudnia 2010 r. i otrzymała wyrok roku więzienia w zawieszeniu. Obydwoje byli aktywistami opozycyjnego Młodego Frontu.

W więzieniu odbył się ślub pary, która zamieszkała ze sobą dopiero w sierpniu 2013 roku, gdy Daszkiewicza wypuszczono. Głównym motywem filmu jest miłosna korespondencja bohaterów, którzy w czasie rozłąki napisali do siebie ponad tysiąc listów.

Organizatorzy:

 • Inicjatywa Wolna Białoruś
 • Państwo Miasto

Kiedy: 1 pażdziernika 2015
Gdzie: Faktyczny Dom Kultury, Ul. Gałczyńskiego 12
Wstęp: wolny

Debata pisarzy z Polski, Ukrainy, Rosji i Białorusi pt. „Twórca zaangażowany

Uczestniczą:

 • Beata Chomątowska (PL),
 • Wiktar Marcinowicz (BY),
 • Walerij Paniuszkin (RU),
 • Andrij Lubka (UA).

Prowadzi: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

Jaką rolę pełni dziś w społeczeństwie pisarz? Czy twórczość literacka może jeszcze zmieniać rzeczywistość? Na ile poeta, pisarz może wychodzić poza ramy czystej literatury? I czy oczekuje tego od niego publiczność?

Literaci z Polski, Ukrainy, Rosji i Białorusi będą rozmawiać o tym, w jaki sposób myślą o roli jaką mają odegrać w społeczeństwie. Czy twórca zaangażowany to dziś tylko wytarty slogan, czy wręcz przeciwnie – bardzo aktualna figura? Rozmowa będzie osadzona w obecnych realiach politycznych - napiętej sytuacji międzynarodowej, dyktatury, ciągłego wzrostu niezadowolenia społecznego i nastrojów radykalnych.

Beata Chomątowska - pisarka, dziennikarka, miejska aktywistka. Jej „Stacja Muranów” otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Ostatnio wydała książkę "Pałac. Biografia intymna", w której opowiada o najbardziej charakterystycznym warszawskim budynku przez pryzmat ludzkich historii.

Wiktar Marcinowicz – białoruski pisarz, dziennikarz. Autor kilku powieści, z których pierwsza- „Paranoja”- doczekała się recenzji w New York Review of books. Ostatnia książka - „Mowa” - to opowieść o świecie, w którym język białoruski zachował się jedynie w postaci zwitków z fragmentami utworów literackich. W 2014 roku w Grodnie spotkanie autorskie z pisarzem przerwała milicja.

Andrij Lubka – ukraiński poeta, tłumacz, prozaik. Autor zbioru opowiadań „Kiler” oraz esejów i felietonów wydanych pod zbiorczym tytułem „Spać z kobietami”. Jego trzy tomiki wierszy zostały przetłumaczone na kilka języków. W 2006 roku, po prostestach wyborczych na Bialorusi na 15 dni trafił do więzienia. Od tamtej pory ma zakaz wjazdu do kraju.

Walerij Paniuszkin - rosyjski dziennikarz i pisarz, ceniony za literacką wartość swoich reportaży. W 2004 roku otrzymał Złote Pióro Rosji - najwyższą krajową nagrodę dziennikarską. Jest autorem kilku książek reportażowych, m. in.: „Michaił Chodorkowski. Więzień ciszy”, „Dwanaścioro niepokornych”. Jego reportaże tłumaczono na kilkanaście języków obcych.

Organizatorzy:

 • Inicjatywa Wolna Białoruś
 • Faktyczny Dom Kultury

Kiedy: 3 pażdziernika 2015
Gdzie: Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16 (II piętro)
Wstęp: wolny

Debata działaczy społecznych z Białorusi i Ukrainy pt. „Postawy oporu

Uczestniczą:

 • Źmicier Daszkiewicz (BY),
 • Natalia Panczenko (UA),
 • Franak Wiaczorka (BY),
 • Paweł Bieławus (BY).

Prowadzi: Agnieszka Wiśniewska

Dzisiejsza Białoruś. Dzisiejsza Ukraina. Osoby, żyjące w obu krajach są postawione w sytuacji zdominowania — zdominowania przez dyktaturę, czy opresyjną rosyjską politykę. Obywatele tych dwóch państw funkcjonują w świecie zależności – władzy, ekonomii, polityki międzynarodowej.

Jedyna drogą wyjścia wydaje się opór – pozostaje tylko decyzja, jaką formę oporu się powinno wybrać. Wybór niesie za sobą wiele konsekwencji – tak jak było w to przypadku jednego z panelistów Źmiciera Daszkiwicza, który po ostatnich wyborach prezydenckich w Białorusi trafił na 3 lata do więzienia. O swoim „oporze” opowiedzą nam:

Źmicier Daszkiewicz – lider największego w Białorusi młodzieżowego opozycyjnego ruchu "Młody Front". Będąc nastolatkiem, uczestniczył w licznych akcjach protestu przeciwko reżimowi Łukaszenki, wiele razy był prewencyjnie zatrzymywany przez milicję w dniu poprzedzającym polityczne wydarzenia w kraju.

W grudniu 2010 roku jeden dzień przed wyborami prezydenckimi w Białorusi był aresztowany i skazany na karę więzienia. W sierpniu 2013 roku po prawie 3 latach bezzasadnego pozbawienia wolności opuścił więzienie w Grodnie. Amnesty International ogłosiło go więźniem sumienia.

Franak Wiaczorka – działacz społeczny i polityczny młodego pokolenia, dziennikarz. Sekretarz międzynarodowy Partii Ludowo-Demokratycznej "Białoruski Ruch" (2011-2012) i były (2008-2009) przewodniczący młodzieżówki oraz członek zarządu Białoruskiego Frontu Ludowego (2007-2009). Redaktor Radia Wolna Europa.

W styczniu 2009 został powołany do czynnej służby wojskowej bez względu na stan zdrowotny. W trakcie służby wojskowej został ukarany karą dyscyplinarną za używanie komend w języku białoruskim. Oficerowie stosowali różne rodzaje presji psychicznej na niego, w tym izolację od informacji, cenzurę listów, gazet i książek.

Paweł Białwus – społecznik, animator kultury, współzałożyciel Art Siadziby – niezależnej placówki non-profit, która umożliwia każdemu rozwój i promocję białoruskiej muzyki, języka, sztuki. Art Siedziba jest przestrzenią otwartą i dostępną dla wszystkich. Oprócz tego Pavel Bieławus jest właścicielem symbal.by – sklepu z artykułami promującymi tradycyjne wzory białoruskiej wycinanki i wyszywanki we wzornictwie odzieżowym, designu, biżuterii i gadżetach.

Natalia Panczenko - ukończyła zarządzanie na Połtawskiej Państwowej Akademii Rolniczej oraz Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Obecnie doktoryzuje się z ekonomii. W 2010 roku zorganizowała w Polsce studenckie forum polsko-ukraińskie. Założycielka Centrum Ukraińskiej Kultury: Ośrodek Rozwoju (CUKOR). Jest przewodniczącą utworzonej w listopadzie 2013 r., nieformalnej organizacji EuroMajdan Warszawa. W Fundacji Otwarty Dialog od lipca 2014 r. odpowiada za zbiórkę publiczną, w ramach której pozyskiwane są środki na rzecz uchodźców i ukraińskich żołnierzy.

Organizatorzy:

 • Inicjatywa Wolna Białoruś
 • Krytyka Polityczna


Dla mediów

Kontakt

W razie zainteresowania przeprowadzeniem wywiadów z artystami i gośćmi prosimy o kontakt na adres mailowy: filip.pelc@wolnabialorus.pl

Pliki do pobrania:Partnerzy

Partnerzy koncertu