Projekt „Ukraińska Szkoła Dziennikarstwa”

Termin realizacji: marzec - listopad 2015 r.

Wsparcie: Fundacja Solidarności Międzynarodowej

Projekt był realizowany w partnerstwie z "Instytutem Technologii Politycznej" oraz Ośrodkiem Badań Informacyjnych "Merydian". Głównym celem projektu było wzmocnienie kompetencji ukraińskich dziennikarzy w dyskusji na temat przyszłej reformy samorządowej. W ramach projektu odbyły się trzy jednotygodniowe wizyty studyjne, w których udział wzięło 45 aktywnych dziennikarzy i dziennikarek działających na poziomie lokalnym. Podczas wizyt uczestnicy odbyli spotkania z osobami, które były odpowiedzialne za projektowanie i wprowadzanie reformy samorządowej w Polsce oraz odwiedzili instytucje samorządowe, organizacje społeczne oraz redakcje mediów — wszystkich tych, których funkcjonowanie jest powiązane z istnieniem reformy samorządowej w Polsce. Spotkania prowadzili m.in. prof. Jerzy Stępień, Marcin Święcicki, Marta Żakowska, Paweł Nowacki czy Jan Śpiewak.

Uczestnicy projektu po powrocie na Ukrainę stworzyli materiały dziennikarskie w charakterystycznej dla swojej specjalizacji formie (artykuły, wpisy w internecie, materiały wideo), które wykorzystywały krytycznie informacje i obserwacje wyniesione z wizyt w Polsce i tym samym rozpoczynały w swoich mediach dyskusje na temat przyszłej reformy samorządowej. W ramach projektu powstało ponad 48 materiałów dziennikarskich, które następnie zostały opublikowane w mediach, których poszczególni dziennikarze pracowali. Powstałe w ramach projektu materiały można oglądać na stronie projektu

Koncert „Solidarni z Białorusią 2015”

Termin realizacji: 2 października 2015 r.

Wsparcie: M. st. Warszawa, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Fundacja im. Konrada Adenauera

Koncert ,,Solidarni z Białorusią 2015” w namiocie koncertowym pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Poprowadzili go dziennikarze Telewizji Belsat – Dzima Hurnievich oraz Kacia Barushka. Wystąpili: Dzieciuki (BY), Hańba! (PL), Šuma (BY) Enej (PL), Ania Rusowicz (PL) oraz Vopli Vidopliassova – legenda ukraińskiej muzyki rock. Cały koncert został nagrany, prawa do transmisji wykupiła Telewizja Belsat. Koncert był transmitowany przez Radio Racyja i Radio Svaboda oraz retransmitowany przez TV Belstat. Na naszym koncercie wyrażana była również solidarność z Ukrainą. Na scenie pojawili się: Ludwika i Henryk Wujec (polscy działacze opozycyjni z czasów Solidarności), Franak Wiaczorka (białoruski działacz opozycyjny), Natalia Panczenko (jedna z organizatorek Euromajdanu), Mikołaj Statkiewicz i Maryna Adamowicz oraz Źmicier i Nasta Daszkiewicz (byli białoruscy więźniowie polityczni wraz z żonami), Aleś Puszkin – białoruski artysta, który wystąpił ze swoim performancem. W koncercie udział wzięło około 4 tys. osób.

Obok koncertu zostały zorganizowane wydarzenia towarzyszące:

28 września w Pracowni Duży Pokój oraz w Domu Białoruskim zorganizowaliśmy potrójny wernisaż pod hasłem „Wolność bez granic”. Zorganizowane przez nas wystawy prezentowały twórczość artystów z Polski i Białorusi: The Krasnals, Volhi Baburyny oraz Voli Kuźmicz.

29 września w Kinie Elektronik odbył się pierwszy polski pokaz filmu „Wolności nie zatrzymasz” oraz spotkanie z reżyserką filmu Ingą Lizengevich. Dokument prezentuje historię kultowej białoruskiej grupy muzycznej Krambambula.

30 września w kawiarni Państwo Miasto zorganizowaliśmy pokaz filmów dokumentalnych „Ochotnicy” oraz „Miłość po białorusku” wyprodukowanych przez telewizję Belsat. Pierwszy film opowiada o ludziach walczących na wschodzie Ukrainy, drugi przedstawia historię Źmiciera i Nasty Daszkiewicz. Po pokazie odbyło się spotkanie z reżyserem „Ochotników” - Antosiem Cielażnikawym oraz z głównymi bohaterami „Miłości po białorusku”.

1 października w Faktycznym Domu Kultury odbyło się literackie spotkanie pod hasłem „Twórca zaangażowany”. W debacie wzięli udział: Beata Chomątowska (PL), Wiktar Marcinowicz (BY) oraz Andrij Lubka (UA). Rozmowę poprowadziła Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz.

3 października , w siedzibie Krytyki Politycznej miała miejsce debata działaczy społecznych z Białorusi i Ukrainy pt. „Postawy oporu”. W spotkaniu wzięli udział Natalia Panczenko z Ukrainy oraz Źmicier Daszkiewicz, Franak Wiaczorka i Paweł Białawus z Białorusi. Debatę poprowadziła Agnieszka Wiśniewska.

W wydarzeniach towarzyszących wzięło udział ponad 400 osób.


Warszawa solidarna z Białorusią i z Ukrainą

Termin realizacji: kwiecień 2014 r.

11 kwietnia 2014 roku odbył się kolejny już koncert Solidarni z Białorusią. Jak zawsze atmosfera była niesamowita, a wszyscy którzy wzięli udział w naszym wydarzeniu okazali gorące poparcie nie tylko dla Białorusi, ale również dla Ukrainy. Cieszymy się, widząc, jak wielu ludzi wspiera nasze dążenia i angażuje się w nasze akcje. Dziękujemy Wam wszystkim! Tym, którzy nie dotarli na koncert polecamy fotoreportaż na portalu generation.by oraz zapis części koncertu transmitowanej na żywo przez Telewizję Belsat. Akcje pod hasłem Solidarni z Białorusią odbyły się nie tylko w Warszawie. Polecamy lekturę relacji z wydarzeń w innych miastach Polski.

Pasjonaci III

Termin realizacji: 2014 r.

To już trzecia edycja Pasjonatów, tym razem w nieco zmienionej formule. Wszystkie odcinki z polskimi napisami można obejrzeć na naszym kanale w portalu youtube .


Warsztaty “Wspólna historia – wspólna przyszłość”

Termin realizacji: lipiec-sierpień 2013 r.

Wsparcie: projekt został sfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu “Poznaj swojego sąsiada – edycja druga”.

W ramach projektu w Rozłogach odbyły się warsztaty, których punktem wyjścia była wspólna historia Białorusi i Polski, ale tematem spotkań była także ekologia i ochrona środowiska, tolerancja, wolontariat, prawa człowieka, innymi słowy, poruszane były wszystkie ważne dziś pod względem społecznym tematy. Każdy temat został ujęty teoretycznie i praktycznie.

A tutaj możecie obejrzeć animację poklatkową będącą wynikiem wspólnej pracy polskiej i białoruskiej młodzieży.


Czlowiek w sieci

Termin realizacji: sierpień-grudzień 2013.

Wsparcie: projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r.

Głównym celem projektu "Człowiek w sieci" było rozpowszechnienie wśród młodych Polaków wiedzy o prawach człowieka w kontekście globalnego procesu rozwoju technologii informacyjnej. W ramach projektu przeprowadziliśmy warsztaty edukacyjne w mazowieckich gimnazjach na temat praw człowieka, wychodząc z założenia wielości perspektyw ich obserwacji, rozumienia i praktykowania. Zajęcia w szkołach były prowadzone przez przeszkolone pary trenerów (12 osób) – Polaka i Białorusina.

Tutaj możecie zobaczyć stronę projektu.

Białoruś pod lupą

Termin realizacji: październik 2013 - marzec 2014.

Wsparcie: projekt bezkosztowy

Głównym celem projektu "Białoruś pod lupą" było rozpowszechnienie wśród mieszkańców Warszawy wiedzy o Białorusi. Każde z naszych spotkań składało się z dwóch głównych części. Na początku odbywała się rozmowa członka IWB z ekspertem w danej dziedzinie. Rozmowa ta miała charakter otwarty, aby zachęcić naszych gości do dyskusji na omawiany temat. Nie mniej ważną częścią były warsztaty. W formie zabaw różnego rodzaju staraliśmy się zachęcić uczestników spotkania do wykorzystania i utrwalenia swojej wiedzy zdobytej tuż przed chwilą.

Tutaj możecie zobaczyć stronę projektu.


Pasjonaci II

Termin realizacji: 2012 r.

Wsparcie: projekt realizowany dzięki wsparciu National Endowment for Democracy.

"Pasjonaci" ("Apantanyja") – druga seria reportaży o aktywnych społecznie Białorusinach jest już dostępna na kanale YouTube IWB. Tutaj możecie obejrzeć 13 nowych odcinków (z polskimi napisami).


Pięć razy aktywność

Termin realizacji: wrzesień-październik 2012 r.

Wsparcie: projekt był finansowany przez Polską Fundację Międzynarodowej Współpracy na rzecz Rozwoju "Wiedzieć Jak" oraz National Endowment for Democracy.

W treningu "Multimedia i internet w służbie organizacji społecznych na Białorusi" wzięło udział 15 działaczy społecznych. Aktywiści uczestniczyli w zajęciach z podstaw filmowania,montażu filmowego. Dowiedzieli się też w jaki sposób organizacje społeczne mogą wykorzystywać multimedia w swojej codziennej pracy, jak się poruszać w BYnecie i co zrobić z gotowym materiałem filmowym. Podczas zajęć powstało pięć spotów promujących aktywność społeczną.

Obserwacja wyborów, promocja ekologicznego stylu życia, ochrona zabytków kultury, zachęcenie do społecznej aktywności i przystosowanie białoruskich miast do potrzebnie pełnosprawnych – to tematy, które wzięli na warsztat aktywiści. Wszystkie prace można zobaczyć na kanale Youtube – Apantanyja.


Zafascynowani aktywnością społeczną

Termin realizacji: październik 2012 r.

Wsparcie: konkurs był finansowany przez Polską Fundację Międzynarodowej Współpracy na rzecz Rozwoju "Wiedzieć Jak".

W konkursie na wideo-historię promującą aktywność społeczną na Białorusi wzięło udział 19 materiałów wideo, zgłoszonych zarówno przez organizacje społeczne, jak i prywatne osoby. Nagrodzone zostały trzy filmy. Pierwsze miejsce zajął film o niezależnym centrum kulturalnym "Art siedziba", nadesłany przez grupę Amaroka, drugie reportaż niezależnej inicjatywy z Homla –"Starczy pić, trzeba żyć" pokazujący jak poprzez sport można walczyć z problemem alkoholizmu, trzecia nagroda została przyznana organizacji "Nasz dom" z Witebska - przesłali oni filmowy portret jednego z ich aktywistów, dziennikarza, obrońcy praw człowieka, represjonowanego przez władze Białorusi.


Pasjonaci I

Termin realizacji: wrzesieć-grudzień 2011 r.

Wsparcie: projekt realizowany dzięki wsparciu National Endowment for Democracy.

Projekt wideo "Pasjonaci" ("Apantanyja") to cykl reportaży o społeczeństwie obywatelskim na Białorusi. Wyprodukowaliśmy już 21 reportaży opowiadających o inicjatywach społecznych na Białorusi. Ekolodzy, obrońcy praw człowieka, niezależni artyści, wolontariusze– bohaterami cyklu są wszyscy ci, którzy swoim przykładem pokazują jak być aktywnym społecznie. Reportaże są emitowane w telewizji Biełsat.

Zapraszamy też na fanpage Apantanyja na Facebooku oraz do obejrzenia naszych reportaży (z polskimi napisami).


Białoruś. Instrukcja obsługi

Termin realizacji: lipiec-sierpień 2011 r.

Wsparcie: projekt został sfinansowany ze środków MSZ.

Projekt edukacyjno-artystyczny "Białoruś. Instrukcja obsługi" skierowany był do polskich i białoruskich licealistów. Uczestnikami projektu byli uczniowie jednego z warszawskich liceów i białoruskiego nielegalnego liceum im. J. Kolasa.

Uzbrojeni w różnorakie aparaty fotograficzne przez dziesięć dni przemierzaliśmy Białoruś w poszukiwaniu kadrów, historii, przygód, ale przede wszystkim staraliśmy się znaleźć polsko-białoruską instrukcję obsługi tego kraju. Brześć, Pińsk, Słonim, Nowogródek, Kosów, Mir, Nieśwież, Różana, Grodno, Mińsk, Połock i do tego szereg mniejszych miast, miasteczek i wiosek,w których szukaliśmy śladów przeszłości, jednocześnie uczestnicząc w warsztatach fotograficznych, żeby w przyszłości został ślad po naszej wyprawie.

Po projekcie powstała publikacja z tekstami napisanymi przez uczniów. Zdjęcia zostały zaprezentowane na wystawie w Pracowni Duży Pokój.

Tutaj możecie zobaczyć stronę projektu oraz film składający się z kompilacji zdjęć uczestników.


Szkoła Street Artu

Termin realizacji: wrzesień-październik 2011 r.

Wsparcie: projekt realizowany we współpracy z warszawską Fundacją Vlepvnet ze środków Instytutu Adama Mickiewicza.

"Szkoła Street Artu" to projekt polegający na wymianie polskich i białoruskich artystów ulicznych. W ramach projektu odbyły się kilkudniowe warsztaty, zakończone malowaniem białoruskiego muralu na warszawskiej Pradze, przy ulicy 11 listopada. Białoruscy i polscy artyści wspólnie poznawali nowe techniki twórcze, zgłębiali teorie i spotykali się z prekursorami sztuki ulicy w Polsce m.in. z Pomarańczową Alternatywą. Po zakończeniu warsztatów artyści otrzymali wsparcie w realizacji własnych projektów na Białorusi.

Tutaj możecie obejrzeć reportaż dokumentujący wspólną pracę artystów.


Koncert "Solidarni z Białorusią"

Termin realizacji: kwiecień 2010 r.

Koncert “Solidarni z Białorusią 2010″ miał odbyć się 11 kwietnia na Placu Teatralnym w Warszawie, jednak w wiązku z katastrofą lotniczą samolotu Prezydenckiego w Smoleńsku, która miała miejsce 10 kwietnia, został odwołany.


BelaPlus 2009

Termin realizacji: czerwiec-lipiec 2009 r.

Wsparcie: projekt zrealizowany we współpracy z drezdeńskim stowarzyszeniem KulturAktiv oraz białoruską Trzecią Drogą (Третий путь), sfinansowany ze środków National Endowment for Democracy.

Bela Plus to projekt polegający na organizowaniu na terytorium Białorusi spotkań seminaryjnych z młodymi ludźmi, którzy poznają sposoby działania NGO-sów (organizacji pozarządowych) w Unii Europejskiej.

Tutaj możcie przeczytać reportaż w języku niemieckim.


Młodzież dla wolności

Termin realizacji: czerwiec-sierpień 2008 r.

Wsparcie: projekt realizowany wspólnie z grupą "Together".

Celem tego projektu była integracja Polaków i Białorusinów. W jego ramach odbył się cykl spotkań, na których można było zapoznać się z białoruską twórczością.

Kulminacyjnym punktem owej inicjatywy był organizowany w sierpniu „Koncert dla Wolności”, podczas którego na wspólnej scenie zagrały polskie i białoruskie zespoły muzyczne.


BelaPlus 2007

Termin realizacji: czerwiec-lipiec 2007 r.

Wsparcie: projekt zrealizowany we współpracy z drezdeńskim stowarzyszeniem KulturAktiv oraz białoruską Trzecią Drogą (Третий путь), sfinansowany ze środków Fundacji im. Stefana Batorego, Fundacji im. Roberta Boscha oraz German Marshall Fund of the United States.

Bela Plus to projekt polegający na organizowaniu na terytorium Białorusi spotkań seminaryjnych z młodymi ludźmi, którzy poznają sposoby działania NGO-sów (organizacji pozarządowych) w Unii Europejskiej.

Najaktywniejsi członkowie seminariów na koniec projektu wyjechali do Niemiec na tzw. Pociąg Wolności, akcję upamiętniającą pokojowe przemiany w NRD w 1989 roku.

Tutaj możecie przeczytać reportaż w języku niemieckim.

Tutaj możecie obejrzeć reportaż z projektu w wersji angielskiej:

oraz w wersji białoruskiej:

Weekend w Polsce

Termin realizacji: wrzesień-grudzień 2006 r.

Wsparcie: projekt formalnie zrealizowany przez Klub Inteligencji Katolickiej, sfinansowany ze środków MSZ.

W ramach projektu zostało zrealizowanych jedenaście „weekendów”, trwających od piątku rano do niedzieli wieczorem.

207 uczestników z Białorusi wzięło udział w szkoleniach i warsztatach z 4 tematów do wyboru:

  • rola mediów we współczesnym świecie,
  • obywatel w systemie demokratycznym – organizacje pozarządowe i administracja lokalna,
  • historia zmian demokratycznych w Polsce wobec rzeczywistości białoruskiej,
  • kształtowanie liderów.


Portal informacyjny 4belarus.eu

Termin realizacji: październik 2006 r.

Wsparcie: projekt realizowany formalnie przez Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie (przy współpracy z IWB), finansowany ze środków MSZ w ramach konkursu “Inicjatywy medialne i internetowe – Białoruś”.

W ramach tej inicjatywy strona 4belarus.eu została rozbudowana o nowe wersje językowe.

Przy współpracy z białoruskimi studentami (uczestnikami Programu Stypendialnego RP im. K. Kalinowskiego) uruchomiony został również portal pressby.eu.