Demokracja na Białorusi a gospodarka

Prezydent Aleksandr Łukaszenko od lat prowadzi na Białorusi politykę, która daleka jest od demokracji. Wielu ekspertów od politologii twierdzi, że taki styl władzy lawiruje pomiędzy dyktaturą a demokracja. Łukaszenka sam stwierdza, że Białoruś jest ostatnią dyktaturą w Europie, z czego jest bardzo dumny. Utrzymuje się na fotelu prezydenta już 25 lat, co daje wynik o wiele lepszy od obecnego prezydenta Rosji Wladimira Putina. Czy jednak dyktatura wpływa pozytywnie na gospodarkę, czy wręcz przeciwnie?

Gospodarka na Białorusi

Ponieważ obecny prezydent Białorusi nie prowadzi gospodarki wolnorynkowej, sytuacja gospodarcza tego kraju nie jest łatwa. Prawie 70% firm zarejestrowanych na Białorusi podlega państwu, czyli jest niesprywatyzowana. Te, które udało się sprywatyzować niestety podlegają silnemu wpływowi rządu. Nowoczesne rozwiązania, jakie wprowadziły kraje zachodnie niestety nie dotarły jeszcze na Białoruś, przez co przedsiębiorcy mają ogromne problemy z załatwieniem wielu dokumentów, potrzebnych do prowadzenia firmy. Praktycznie zerowy wpływ innych rynków na rynek białoruski sprawia, że gospodarka jest w pewnym zastoju od wielu lat. Brak wolnego rynku sprawia, że Białoruś jest w nieco martwym punkcie. Jedynym źródłem dodatkowych przychodów do budżetu jest umowa handlowa z Chinami, która pomaga Białorusi przetrwać najgorszy czas. Dodatkowym wsparciem dla Białorusi są również dopłaty od Rosji, która wspiera od lat gospodarkę Białorusi. Zwykli obywatele nie mają takiej wolności gospodarczej, jaką można zauważyć w krajach ościennych. Niestety prawie niemożliwe jest założenie na Białorusi samodzielnie działającej firmy, która nie byłaby pod wpływem władzy oraz jej ustawodawstwa, które nie liczy się ze zdaniem oraz potrzebami osób prowadzących firmy. Eksport jeśli chodzi o Białoruś niestety praktycznie nie istnieje i bardzo trudno jest znaleźć kolejne rynki zbytu, które zasiliłyby gospodarkę Białorusi.

Sposobem na szerzenie ucisku jest strach przed utratą pracy. Kontrolowane są wszystkie przedsiębiorstwa w kraju, również te prywatne. Wprowadzono również system krótkich kontraktów, co może umożliwić władzy zastraszanie w przypadku odwrócenia się od władzy. Strach w społeczeństwie białoruskim jest bardzo powszechny i jest on pomieszany również z obawą o własny byt oraz utrzymanie płynności finansowej. 

Prognozy gospodarcze dla Białorusi

Niestety przez brak prywatyzacji oraz problem z założeniem własnej działalności, która byłaby całkowicie niezależna od państwa i nie musiała być upolityczniona, gospodarka Białorusi znacznie podupada. Brak pomocy ze strony rządu w prywatyzacji dużych zakładów pracy sprawia, że brakuje również zagranicznego kapitału oraz rynków zbytu, które przy normalnie działającej i rozwijającej się gospodarce są wręcz niezbędnym elementem. Obecna sytuacja polityczna oraz gospodarcza nie zachęca Białorusinów do zakładania własnych firm, które są mocno kontrolowane. Obecne pokolenie bardzo utożsamia się z gospodarką wolnorynkową, dlatego młodzi ludzie w Białorusi częściej myślą o wyjeździe, niż o pozostaniu w kraju. Aby gospodarka Białorusi mogła dalej funkcjonować oraz rozwijać się w późniejszym czasie, ważne jest wprowadzenie rozwiązań strukturalnych. Łukaszenko wie, że dotacje pozyskiwane od Rosji mogą kiedyś się skończyć, dlatego wprowadzenie zmian będzie konieczne, jeśli nie chce doprowadzić do wojny domowej. Unia Europejska napiera na Białoruś, by mogła zostać wprowadzona demokratyzacja, jednak na pewno za życia Łukaszenki do tego nie dojdzie. Dyktator zbyt mocno boi się swojej niezachwianej pozycji, bo choć na początku swoich rządów otrzymał aż 80% głosów popierających jego jako prezydenta, po 25 latach rządów wiele może się zmienić. Aby temu zapobiec musi dostosować się do nowych warunków, jakie panują na zachodzie Europy i nieco nagiąć swoje żelazne reguły.

Silni ludzie, tacy jak dyktatorzy potrzebują nie tylko mocnego ciała, ale również umysłu. W zachowaniu odpowiedniej kondycji psychicznej warto zażywać dodatkowe suplementy, które odżywią nasz układ nerwowy. Są to niezbędne składniki, takie jak magnez, czy potas, które wzmacniają również nasz mózg, wspomagają pamięć i zapobiegają takim problemom, jak np. niekontrolowane, powysiłkowe drżenie mięśni. Są one polecane szczególnie sportowcom oraz osobom, które zajmują się pracą umysłową, wymagającą ogromnego wysiłku psychicznego. Pomagają również podczas problemów ze snem oraz niepokojem.