
Historia polityczna Białorusi jest dość ciekawa. Problemy z prowadzeniem demokracji zaczęły się 27 lipca 1990 roku, kiedy Rada Najwyższa Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Ludowej przyjęła deklarację suwerenności państwowej. Ten krok nie pozwolił jednak całkowicie zerwać stosunków politycznych z Moskwą. W 1991 roku podpisano akty, które ustanowiły wspólnotę gospodarczą oraz unię celną z Rosją, a także Wspólnotę Niepodległych Państw. W 1997 roku z kolei powstał Zawiązek Białorusi i Rosji. Od tamtej pory Białoruś i Rosja są mocno związane ze sobą pod względem ekonomicznym, a także politycznym. Wiele decyzji, jakie podejmuje obecny prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka, musi przejść przez Kreml i zostać zaakceptowana. Łukaszenka pozostaje prezydentem od 10 lipca 1994 roku, kiedy podczas drugiej tury wyborów prezydenckich otrzymał aż 80% głosów.
Punktem zwrotnym, który na dobre pogrzebał wizję wprowadzenia demokracji na Białorusi był wydany 31 sierpnia 1995 roku prezydencki dekret „O pewnych środkach na rzecz zapewnienia stabilności i porządku prawnego w Republice Białoruś”. Za jego pomocą zawieszono m.in. działalność białoruskich związków zawodowych, a także wzmocniono rolę prokuratory oraz ministerstwa sprawiedliwości, które mogły znacznie ograniczać partie polityczne w ich działalności przeciwko reżimowi Łukaszenki.
Łukaszenko wprowadził za pomocą właśnie tego dekretu wiele przepisów, które zmieniły oblicze polityczne Białorusi, ale również życie zwykłych obywateli. Przede wszystkim zanegowano pluralizm polityczny, co oznacza, że wszystkie najważniejsze decyzje w państwie podejmuje prezydent, bez zapoznaniem się ze zdaniem rządu. Nie ma na Białorusi również trójpodziału władzy, jaki znany jest z państw demokratycznych – władzę ustawodawczą, sądowniczą oraz wykonawczą stanowi sam prezydent. Nie ma więc władzy w Sądzie Najwyższym, która decydowałaby o działaniu sądownictwa. Sądy są pod całkowitą kontrolą prezydenta, podobnie jest z władzą wykonawczą. To prezydent decyduje o tym, jakie ustawy są wcielane w życie, a które nie. Nie ma również zasady przedstawicielstwa ogólnonarodowego. Władza prezydenta jest wręcz absolutna – istnieją partie polityczne oraz rząd, ale są to instytucje, które nie mają realnego wpływu na politykę Białorusi. Parlament może ustanawiać własne prawa, ale zawsze istnieć będzie wyższość dekretów prezydenckich nad ustawami parlamentu. Parlament ma również ograniczone uprawnienia, jest całkowicie zmarginalizowany, podobnie jak Sąd Konstytucyjny. Są one poddane niemal całkowitej kontroli prezydenta.

Jaki wpływ na obywateli ma polityka Białorusi?
Taka polityka Białorusi ma ogromny wpływ na obywateli. W Białorusi znacznie ograniczone są prawa obywateli – istnieje np. zakaz zgromadzeń, które nie są zatwierdzone przez prezydenta. Lokalna społeczność jest również zablokowana jeśli chodzi o wprowadzanie własnych pomysłów na ciekawe ustawy, które mogłyby pomóc w rozwoju firm. Jeśli chodzi o samą przedsiębiorczość, to obywatele również są na tym polu poszkodowani. Nie mogą zakładać własnych firm, a zakłady pracy są kontrolowane przez prezydenta. Również system edukacji musi przejść przez akceptację prezydenta. Wiele aspektów życia jest kontrolowanych przez Łukaszenkę, dlatego obywatele odczuwają duży strach oraz niepewność, zwłaszcza że sytuacja gospodarcza Białorusi jest w bardzo trudnym punkcie. Niestety oparta jest na pomocy z zewnątrz, dlatego bez odpowiednich dotacji może całkowicie upaść. Łukaszenko działa bardzo ostrożnie jeśli chodzi o politykę z Rosją wiedząc, że tylko Kreml może pomóc w wydostaniu się z ogromnych kłopotów gospodarczych. Są one spowodowane złą organizacją przedsiębiorczości, małą wolnością gospodarczą, a także brakiem zewnętrznych firm, które mogłyby stworzyć nowe miejsca pracy i polepszyć sytuację ekonomiczną wielu obywateli.
Duża ilość stresu, wywołanego np. bardzo niekorzystną sytuacją ekonomiczną może sprawić, że czujemy się wycieńczeni oraz osłabieni. Dla wzmocnienia naszej odporności, warto zastosować odpowiednie preparaty, np. z żeń-szeniem, które wspomogą nas w walce ze stresem oraz sprawią, że będziemy znacznie bardziej ożywieni i zdrowsi.