
Białoruscy „Pasjonaci” – cykl reportaży o ludziach aktywnych społecznie. Pokaz reportaży 16.12.2011, godz. 19:00, Pracownia Duży Pokój, ul. Koszykowa 24/12, Warszawa
Czy na Białorusi istnieje społeczeństwo obywatelskie? Jak pracują tam organizacje pozarządowe i niezależne inicjatywy? Czy Białorusini są aktywni społecznie? Odpowiedzi na te pytania szukała białorusko-polska ekipa telewizyjna, która przez trzy tygodnie kręciła na Białorusi cykl reportaży pod tytułem „Pasjonaci”.
Każdy odcinek opowiada o jednej inicjatywie obywatelskiej. Bohaterami są zarówno duże organizacje pozarządowe, małe nie zarejestrowane inicjatywy, jak i prywatni ludzie oddani sprawie. Bohaterowie reportaży zajmują się różnymi rodzajami działalności – ekologią, pomocą socjalną, animacją kultury…Łączy ich pasja do tego co robią i fakt, że chcą być aktywni społecznie.
„Postanowiliśmy pokazać, że mimo wielu problemów na Białorusi, tam też są ludzie aktywni społecznie i że inni mogą pójść w ich ślady. Poprzez nasz cykl chcemy zaświecić pozytywnym przykładem, zmotywować ludzi do działania, pokazać, że można i warto ” – mówią twórcy cyklu Magda Pytlakowska i Vasil Lepesh.
Reportaże będzie można obejrzeć na stronie internetowej Inicjatywy Wolna Białoruś, w telewizji Biełsat, na różnych białoruskich portalach, w sieciach społecznych oraz na youtube.
Spis odcinków:
1. Nasze miejsce – materiał o organizacji Nasz dom, działającej w różnych miastach Białorusi. Jej celem jest szeroko rozumiana działalność społeczna, informowanie obywateli o ich prawach, monitorowanie pracy samorządów, animowanie lokalnej społeczności.
2. Sztuka ulicy – reportaż o białoruskich streetartowcach, którzy poprzez swoją twórczość próbują wpłynąć na otaczającą ich rzeczywistość.
3. Ptaki Białorusi – materiał o ekologicznej organizacji pozarządowej Axova ptushak backaushchyny, która zajmuje się ochroną ptaków i ich środowiska naturalnego.
4. Etnograf z powołania – historia człowieka, który pracuje w państwowym domu kultury w Lubaniu, ale jego działania dalece wykraczają poza obowiązki służbowe. Jest on kuratorem okolicznych zespołów folklorystycznych, lokalnych artystów samouków. Zbiera pieśni, świadectwa pisane i mówione, wskrzesza starodawne obrzędy i stroje.
5. Paczka dla więźnia – historia niezależnej inicjatywy, która pomaga więźniom politycznym na Białorusi.
6. Miejsce dla sztuki – reportaż opowiada o mińskiej Galerii U, miejscu stworzonym przez prywatne osoby, w którym odbywają się ważne wydarzenia kulturalne – wystawy, festiwale, spotkania, performance.
7. Studenckie życie – reportaż o młodzieżowej organizacji Dziedzicz z Brześcia. Aktywiści tej inicjatywy działają w różnych kierunkach – informacyjnym, ekologicznym kulturalnym, społecznym.
8. Dla dzieci – reportaż o nie zarejestrowanej inicjatywie obywatelskiej Razam dzieciam, w której wolontariusze pracują z podopiecznymi domów dziecka, hospicjów i szpitali. Prowadzą dla nich programy edukacyjne, organizują zabawy, konkursy i wycieczki.